PRAWO DO POSIADANIA KARTY DUŻEJ RODZINY
PRAWO DO POSIADANIA KARTY PRZYSŁUGUJE CZŁONKOWI RODZINY WIELODZIETNEJ, PRZEZ KTÓRĄ ROZUMIE SIĘ RODZINĘ, W KTÓREJ RODZIC (RODZICE) LUB MAŁŻONEK RODZICA MAJĄ NA UTRZYMANIU CO NAJMNIEJ TROJE DZIECI:
1. W wieku do ukończenia 18. roku życia;
2. W wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku gdy dziecko uczy się w:
a) szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
b) szkole wyższej – do końca roku akademickiego,w którym jest planowane ukończenie nauki
3. Bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Członkami rodziny wielodzietnej są:
1. Rodzic (rodzice) – przez którego rozumie się także rodzica (rodziców) zastępczych lub osobę (osoby) prowadzącą rodzinny dom dziecka;
2. Małżonek rodzica;
3. dziecko – przez które rozumie się także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą, oraz osobę przebywającą w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka.
SKŁADAJĄC WNIOSEK O PRZYZNANIE KARTY, PRZEDSTAWIA SIĘ ORYGINAŁY LUB ODPISY DOKUMENTÓW POTWIERDZAJĄCYCH PRAWO DO PRZYZNANIA KARTY, W SZCZEGÓLNOŚCI:
1. W przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
2. W przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
3. W przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
4. W przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
5. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
6. W przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
7. W przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
GDZIE NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O PRZYZNANIE KARTY DUŻEJ RODZINY?
Karta Dużej Rodziny są przyznawane i wydawane na wniosek członka rodziny wielodzietnej.
Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny można pobrać w siedzibie MGOPS-u lub z naszej strony internetowej.
Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny należy złożyć w siedzibie MGOPS w Iłży
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny może złożyć w imieniu członków rodziny wielodzietnej członek rodziny wielodzietnej posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku o przyznanie Karty oraz do odebrania Karty w imieniu członków rodziny wielodzietnej wskazanych we wniosku.
ZOSTAŃ PARTNEREM OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU KARTA DUŻEJ RODZINY
KARTA DUŻEJ RODZINY: WŁĄCZ SIĘ!
Zostań partnerem ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny. Do współpracy zapraszamy firmy i instytucje niezależnie od sektora, czy wielkości. Warunkiem udziału jest zapewnienie zniżek lub dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ posiadających Kartę Dużej Rodziny.
Udział w programie to szereg korzyści dla firm i instytucji. Partnerzy Programu, oprócz prestiżu, zyskują grupę lojalnych klientów. Karta Dużej Rodziny to także ważny element prowadzenia biznesu odpowiedzialnego społecznie.
Karta Dużej Rodziny to realna pomoc dla rodzin, które mogą korzystać z przygotowanych specjalnie dla nich zniżek i ulg. Ideą Karty jest ułatwienie rodzinom 3+ dostępu do kultury, aktywnego spędzania czasu oraz obniżenie kosztów codziennego życia.
JAK ZGŁOSIĆ SWOJĄ FIRMĘ DO PROGRAMU?
Jeśli jesteś podmiotem o zasięgu ogólnopolskim:
pobierz formularz dla firm
wypełnij go
wyślij na adres: kdr@mpips.gov.pl
Jeżeli jesteś podmiotem działającym lokalnie na terenie jednej gminy, bądź kilku gmin w obrębie jednego województwa:
pobierz formularz dla firm
wypełnij go
wyślij do urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo adres głównej siedziby firmy
Partnerzy mogą posługiwać się logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny” w materiałach informacyjnych i promocyjnych.
Lista firm, które włączyły się do Programu jest dostępna na stronie rodzina.gov.pl.