Władysław Piotr Jastalski urodził się 22 czerwca 1934 roku w Iłży. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej, w 1949 roku, uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu, po czym kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Radomiu na kierunku Wychowanie Plastyczne i Zajęcia Praktyczno-Techniczne. W 1976 r. ukończył studia zawodowe na UMCS w Lublinie na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w zakresie zajęć praktyczno-technicznych. W tym samym roku został komendantem Hufca ZHP w Iłży. Obowiązki hufcowego pełnił do 1997 r. Mimo przejścia na emeryturę w 1999 r., do dziś kontynuuje pracę w szkole w ograniczonym wymiarze godzin.
Władysław Jastalski jest wyjątkową i wyróżniającą się osobowością w iłżeckiej społeczności. Jego długoletnia działalność edukacyjna, wychowawcza i społeczna, miała wielki wpływ na kształtowanie postaw wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Szczególne zasługi odniósł na polu pracy harcerskiej. Był również inicjatorem i realizatorem licznych działań na rzecz historii i kultury naszego miasta. Należy podkreślić wielkie zaangażowanie pana Władysława Jastalskiego w organizację miejskich wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, politycznych i religijnych. Z jego pomysłowości i talentu plastycznego powszechnie korzystały wszystkie instytucje odpowiedzialne za organizację tych przedsięwzięć.
Władysław Jastalski jako nauczyciel pracuje już 57 lat. Należy do wąskiego grona czynnych pedagogów o najdłuższym stażu pracy w Polsce. Zawsze był skutecznym nauczycielem i wychowawcą, lubianym i cenionym przez uczniów. W szkole, oprócz pracy dydaktycznej, zajmował się organizacją wszelkich imprez okolicznościowych. Należał do inicjatorów przywrócenia szkole podstawowej patronatu Marszałka Józefa Piłsudskiego i był współfundatorem rzeźby popiersia Marszałka.
Drugim wielkim polem aktywności Władysława Jastalskiego było harcerstwo. Działalność w organizacji rozpoczął po podjęciu pracy w szkole. W 1969 r. powołał do życia drużynę werblistów i fanfarzystów. W 1976 r. doprowadził do reaktywacji Hufca ZHP Iłża i został jego komendantem. Funkcję tę pełnił przez 21 lat. Był inicjatorem nadania hufcowi sztandaru i imienia Bohaterów Powstania Styczniowego oraz ufundowania tablicy pamiątkowej poświęconej Powstańcom styczniowym i listopadowym, która obecnie znajduje się na fasadzie Urzędu Miejskiego. Jako instruktor i wychowawca umiejętnie włączał dzieci i młodzież w działalność patriotyczną, kulturalną i sportową. Kładł nacisk na kultywowanie pamięci o osobach i wydarzeniach związanych z naszą Małą Ojczyzną. Przyczynił się w ten sposób do odkrywania i pogłębiania wśród swoich podopiecznych wiedzy o Iłży i regionie. Dbał także o utrwalenie działalności iłżeckiego harcerstwa przez prowadzenie kronik, które już dziś stanowią bezcenne świadectwo naszej przeszłości.
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży znajdują się książki, które oprawione zostały przez Władysława Jastalskiego podczas jego współpracy z instytucją w zakresie działań introligatorskich. Wielokrotnie uczniowe ze szkoły podstawowej w Iłży okładali książki w bibliotece pod jego kierunkiem.
Władysław Jastalski, mimo przejścia na emeryturę, wciąż jest bardzo aktywnym członkiem naszej społeczności. W ramach pracy zawodowej prowadzi zespół grający na werblach i fanfarach. W roku szkolnym 2019/2020 zaprojektował i wykonał Izbę Pamięci, poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, która powstała z okazji 85 rocznicy istnienia szkoły przy ul. Wójtowskiej. Oprócz tego sprawuje funkcję skarbnika w iłżeckim kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jest wyróżniającym się członkiem Iłżeckiego Towarzystwa Historyczno-Naukowego, należy także do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej. W przeszłości działał w Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Obrońców Ziemi Iłżeckiej i w Komitecie Budowy Krzyża na Wzgórzu Zamkowym. Do mniej znanych aktywności, które pan Władysław Jastalski świadczy na rzecz iłżeckiego społeczeństwa, należy troska o Pomnik Obrońców Ziemi Iłżeckiej. Przed każdą uroczystością, dekoruje postument i zapewnia paliwo do zniczy. Innym stałym obowiązkiem, który realizuje od ponad 30 lat, jest wykonywanie oprawy plastycznej jednego z ołtarzy na uroczystość Bożego Ciała.
Władysław Jastalski jest nieprzeciętną osobowością, wyróżniającą się pozytywnie w społeczności miasta. Cieszy się On niezmiennym szacunkiem i życzliwością iłżan.
Iłżeckie Towarzystwo Historyczno-Naukowe