Działalność edukacyjna w Błazinach datuje się od roku 1918. Przez 13 lat szkoła mieściła się w lokalach prywatnych, aż do 1931 roku. Od 1 listopada 1931 roku zajęcia lekcyjne przeniesiono do własnego budynku szkolnego, którego budowę rozpoczęto w 1929 roku. Wybudowana szkoła była jednopiętrowa wraz z mieszkaniem służbowym dla kierownika placówki. Plac pod budowę szkoły kupiła za własne fundusze gmina Błaziny przy dużym wsparciu finansowym miejscowego społeczeństwa oraz ówczesnego wójta gminy Antoniego Dąbka- ojca Patrona Szkoły. W związku z przeniesieniem zajęć do własnego budynku podniósł się stopień organizacyjny placówki. Uczyło już 3 nauczycieli: Kazimierz Ginał- kierownik szkoły, Michalina Ginał, Stanisław Nowak.
Budynek szkoły - rok 1931. |
Nauczyciele i uczniowie szkoły w Błazinach |
W miarę upływu lat polepszały się warunki nauki, przybywało sprzętu i pomocy dydaktycznych. W roku 1996 dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły, na czele którego stał Stanisław Kutera oraz ówczesnego dyrektora - Tadeusza Kani, wybudowano nowy budynek szkolny. Uroczystość otwarcia odbyła się 1 września 1996 roku.
Budynek szkoły - rok 1996. | Uroczystość otwarcia nowego budynku - rok 1996. |
12 czerwca 2004 odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Władysława Dąbka ,,Bukowego” i wręczenie sztandaru ufundowanego przez mieszkańca wsi Błaziny Dolne - Antoniego Dzbuka z rodziną. W uroczystości rejestrowanej przez telewizję Polsat uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz powiatu, Gminy Iłża, Kuratorium Oświaty. Z tej okazji w starej części obiektu została zorganizowana Izba Regionalna we współpracy z rodziną Patrona i najstarszymi mieszkańcami wsi oraz zamontowana tablica z nazwą placówki.
Patron szkoły Władysław Dąbek,, Bukowy” ( 1920-1993) - to „chłopo – nauczyciel”, człowiek niezłomny w wyznawaniu zasad, nieuznający kompromisu, nieakceptujący powojennego porządku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako dowódca pododdziału został aresztowany przez gestapo i uwolniony przez kolegów. Przez 33 lata uczył historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Iłży i działał na rzecz lokalnej społeczności.
Patron szkoły Władysław Dąbek „Bukowy”. |
Wręczenie aktu nadania szkole imienia |
Wręczenie szkole sztandaru ufundowanego |
Izba Regionalna. |
Kierownicy i kolejni dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Błazinach:
- 1929 - 1947 Kazimierz Ginał
- 1947 - 1967 Falkiewicz Bolesław
- 1967 - 1970 Piotr Pawelec
- 1970 – 1973 Zdzisław Starecki
- 1973 - 1988 mgr Andrzej Wojtal
- 1988 - 2002 Tadeusz Kania
- 2002 – 2019 mgr Elżbieta Pomykała
- 2019 do chwili obecnej mgr Teresa Szymela
Szkoła Podstawowa w Błazinach Dolnych w całokształcie swojej pracy dydaktyczno - wychowawczej organizuje corocznie wiele imprez szkolnych i środowiskowych. Do najważniejszych należą: Sprzątanie Świata, Ślubowanie klasy I, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Niepodległości, Mikołajki, Jasełka szkolne i koncert kolęd, Dzień Seniora, choinka szkolna, Dzień Wiosny, Dzień Patrona Szkoły, festyn z okazji Dnia Rodziny i Sportu. Włączamy się we wszystkie akcje MEN - „Szkoła do hymnu”, „Szkoła pamięta”, „Razem na święta”, „Szlachetna Paczka”.
„Szkoła do hymnu". | „Andrzejki". |
Fotografia 11. „Dzień Pluszowego Misia". | Fotografia 12. „Jasełka". |
W ramach akcji ,, Dorośli czytają dzieciom” do szkoły zapraszani są ludzie znani i zasłużeni z całego regionu oraz przedstawiciele różnych zawodów. Akcja „Dzieci uczą rodziców”, ciekawe ogólnopolskie projekty edukacyjne oraz innowacyjne zajęcia pozwalają naszym wychowankom rozwijać kreatywność, przedsiębiorczość i kompetencje cyfrowe.
Czytanie w ramach edycji „Dorośli czytają dzieciom”. | Spotkanie z emerytowanym górnikiem – preorientacja zawodowa. |
Gość specjalny - Pani Dyrektor MGBP w Iłży.
W ciągu całego roku szkolnego nasi uczniowie sprawują opiekę nad Miejscem Pamięci Narodowej na Piotrowy Polu, opiekują się opuszczonymi bezimiennymi grobami poległych za wolność Ojczyzny. Uczestniczą również wraz z pocztem sztandarowym w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez władze gminy i powiatu.
Wycieczka patriotyczna „Szlakami pamięci narodowej” – porządkowanie mogiły powstańca styczniowego. |
Udział uczniów w rocznicy Bitwy pod Piotrowym Polem. |
Opieka nad Pomnikiem na Piotrowym Polu. |
Udział pocztu sztandarowego w uroczystościach rocznicowych Bitwy pod Iłżą. |
Angażują się również w akcje charytatywne np.: Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Góry Grosza, zbiórki nakrętek i funduszy na rzecz chorych dzieci. W ramach akcji „ Psi Mikołaj” przynoszą produkty i gadżety dla zwierząt ze schroniska w Iłży. Zebrane baterie, zużyte telefony komórkowe będące efektem akcji ekologicznych i dbania o środowisko zasilają również budżet szkoły lub ogólnopolskie akcje.
Zbiórka darów w ramach akcji „Psi Mikołaj" | Wizyta w schronisku dla zwierząt w Iłży. |
W szkole organizowane są dodatkowe zajęcia artystyczne takie jak: rytmiczne, recytatorskie, plastyczne. Funkcjonują koła zainteresowań: polonistyczne, matematyczne, historyczne, przyrodnicze oraz pomoc pedagogiczno-psychologiczna.
Placówka zatrudnia wszechstronnie wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, dla której praca jest pasją. Efektem jej wyjątkowego zaangażowania są zawsze wysokie wyniki z egzaminów na tle gminy, powiatu, a nawet kraju, czołowe miejsca uczniów w konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.
Kadra Pedagogiczna SP w Błazinach Dolnych. |
Szkołę opuściło wielu absolwentów, którzy dziś są cenionymi i znanymi w kraju i za granicą naukowcami, lekarzami, nauczycielami, dziennikarzami, sportowcami, prawnikami, inżynierami, muzykami, itd.
Obecnie posiadamy 8 pracowni lekcyjnych wyposażonych w monitory, projektory, tablice interaktywne, w tym pracownię komputerową wyposażoną w 13 stanowisk komputerowych, nowoczesną bazę dydaktyczną, systematycznie wzbogacaną z różnych programów, wielofunkcyjne boisko sportowe , mini salę gimnastyczną. Wkrótce będziemy mogli cieszyć się nową salą gimnastyczną i placem zabaw oraz dwiema dodatkowymi salami lekcyjnymi.
Nowoczesna pracownia komputerowa. | Sale wyposażone w nowoczesne monitory i tablice interaktywne. |
Wielofunkcyjne boisko za szkołą. |