Celem tego programu jest zwiększenie liczby wymian nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych poprzez promowanie efektywności energetycznej tych budynków oraz bezpośrednia pomoc w realizacji przedsięwzięć świadczoną przez operatorów.
Nowa wersja programu obowiązuje do 31 marca 2025 roku.
Program obejmuje lata 2018–2032. Umowy z beneficjentami podpisywane będą do 31 grudnia 2030 r. Środki będą wydatkowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 31 grudnia 2032 r.
O dofinansowanie mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych.
Ponadto muszą spełniać kryteria dochodowe określone w programie, a w przypadku najwyższego dofinansowania – także wymogi dotyczące standardu energetycznego budynku.
Rolą operatorów jest wsparcie beneficjentów w zakresie merytorycznym. Operator poprowadzi beneficjenta krok po kroku przez całą ścieżkę w programie i zapewni pełną opiekę i wsparcie od momentu podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez proces inwestycyjny, aż do jego zakończenia i rozliczenia umowy o dofinansowanie.
Obecność Gminy Iłża wśród operatorów programu „Czyste powietrze” podyktowana jest również troską przede wszystkim o osoby starsze i/lub ubogie energetycznie – grupy z jednej strony narażone na nierzetelnych wykonawców, z drugiej często wykluczone cyfrowo.
Świadczenie wsparcia, opieki i pomocy przez Urząd Miejski w Iłży, będzie odbywać się całkowicie BEZPŁATNIE.
Więcej szczegółów o programie:
- u odpowiedzialnych pracowników Urzędu Miejskiego w Iłży pod numerem telefonu: 48 341 22 41 lub osobiście w pokoju nr 1 ‒ Sala Obsługi Mieszkańca na parterze Urzędu Miejskiego w Iłży;
- na stronach internetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej.