Deklaracja CEEB to oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku składane na ceeb.gov.pl. Deklaracja dotyczy liczby i rodzaju wszystkich posiadanych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w budynku lub lokalu. W komunikacie więcej informacji o tym jak złożyć deklarację na ceeb.gov.pl.
Deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków składamy od 1 lipca 2021 r. Obowiązek składania deklaracji wynika z ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Nowe źródło ciepła – nowa deklaracja
Jednorazowe wypełnienie deklaracji nie sprawia, że obowiązek ten zanika. Każde nowe zainstalowane źródło ciepła wymaga złożenia nowej deklaracji. Powinniśmy ją zatem powtarzać za każdym razem gdy następuje zmiana źródła ciepła.
Deklaracja – krok po kroku
W związku z tym obowiązkiem i z zapotrzebowaniem zgłaszanym m.in. przez gminy, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował ulotkę edukacyjną wyjaśniającą kogo dotyczy ten obowiązek, jak go wypełnić i kiedy.
Ulotka dostępna jest tutaj: Materiały informacyjne.
Skierowana jest przede wszystkim do właścicieli domów i do zarządców nieruchomości. Zawiera podstawowe informacje na temat tego:
czym jest deklaracja CEEB
kto ją składa i kiedy
w jaki sposób można złożyć deklarację
jaki jest cel złożenia deklaracji CEEB
Po co?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to ważny element walki ze smogiem w całym kraju. Dzięki CEEB gminy mogą planować lokalne polityki niskoemisyjne i działania, których celem jest poprawa powietrza na ich terenie, a w efekcie ochrona zdrowia i poprawa jakości życia mieszkańców.
Zaproszenie dla urzędów gmin
Zapraszamy każdy zainteresowany urząd do wykorzystania ulotki GUNB w ramach podejmowanych przez siebie działań. Ulotkę można pobrać z naszej strony internetowej w miejscu z materiałami informacyjnymi.
Zachęcamy do:
udostępniania zarówno ulotki dot. deklaracji w CEEB, jak i innych materiałów na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych
dołączania wydrukowanej ulotki do pism wysyłanych do mieszkańców lub udostępniania ulotek w urzędzie
zamieszczania linku do ulotki w treści komunikatów i pism kierowanych do mieszkańców, w newsletterach, na blogach i w miarę innych dostępnych możliwości
CEEB w liczbach:
2 mln obywateli
32 tys. urzędników
5,9 tys. przedsiębiorców
9,5 mln deklaracji dot. źródeł ciepła i spalania
714 tys. przeglądów przewodów kominowych
ponad 1,7 mln inwentaryzacji, które w uproszczony sposób analizują jaka jest efektywność energetyczna budynków i jak ją poprawić