15 września 2024 roku Pakosław stał się miejscem szczególnej uroczystości, upamiętniającej heroiczne działania żołnierzy Armii Krajowej, które miały miejsce 15 września 1943 roku.
W minionym roku odsłoniliśmy wyjątkowe miejsce pamięci, które będzie trwałym świadectwem niezłomnej odwagi partyzantów AK. To właśnie tutaj, około 70 partyzantów z oddziału Zygmunta Kiepasa „Krzyka” oraz drużyn dowodzonych przez Stanisława Kowalczyka „Grada” i Wincentego Tomasika „Potoka”, pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, odniosło spektakularne zwycięstwo nad plutonem niemieckich żołnierzy Wehrmachtu. Ich odwaga przyniosła zdobycz w postaci broni, amunicji i żywności, a dzięki pomysłowi Mariana Wujkiewicza „Judyma” i trosce o rannych Niemców, Pakosław uniknął represji okupanta.
Obchody tej rocznicy to nie tylko czas refleksji, ale także hołd dla bohaterów. Byliśmy świadkami wzruszającego momentu – uroczystego podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej przez poczet flagowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W programie uroczystości znalazły się przemówienia, złożenie kwiatów oraz serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do stworzenia i odsłonięcia tego miejsca pamięci.
Wśród honorowych gości znaleźli się:
- Szymon Wujkiewicz, syn Mariana Wujkiewicza „Judyma”
- Marek Kiepas, syn Zygmunta Kiepasa „Krzyka”
- Krystyna Jabłońska, córka Jana Sikorskiego „Felka II”
Szczególnie ciepłe słowa skierowaliśmy do rodzin uczestników akcji, których obecność przypomina nam o bohaterstwie przodków. Żałujemy, że wśród nas zabrakło Zofii Wujkiewicz – córki Mariana Wujkiewicza „Judyma”, która odeszła od nas w tym tygodniu.
W ramach uroczystości wręczono również pamiątkowe podziękowania i wyrazy uznania dla osób i instytucji, które przyczyniły się do powstania i odsłonięcia pomnika oraz organizacji dzisiejszego wydarzenia.
Mieliśmy także okazję obejrzeć plenerową wystawę uzbrojenia i wyposażenia oddziałów partyzanckich oraz mobilnej broni, przygotowaną przez Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kammiennej. Dziękujemy serdecznie wszystkim obecnym, organizatorom oraz darczyńcom za wspólne uczczenie tej niezwykłej rocznicy. Razem dbamy o pamięć o bohaterach!
Cześć i chwała Bohaterom!
Uroczystość wspierało liczne grono organizacji i instytucji, które objęły patronat honorowy nad wydarzeniem wśród których wymienić należy:
- Burmistrza Iłży Marka Łuszczka
- Nadleśnictwo Marcule
- Iłżeckie Towarzystwo Historyczno-Naukowe
- Muzeum Regionalne w Iłży im. Adama Bednarczyka
- Centrum Turystyki i Rekreacji w Iłży.
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych z Iłży.
- 4 Szwadronu Ziemi Radomskiej 11 pułku ułanów Legionowych przy Stajni Carino w Gulinie.
- Przedstawicieli ŚZŻAK: z Radomia i Iłży
- Iłżecką Orkiestrę Dętą
- Dowództwo i żołnierzy 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu
- Uczniów i Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Pakosławiu
- OSP Pakosław
- Komisariat Policji w Iłży.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Pakosławiu
- Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej
- Izbę Tradycji w Brodach Iłżeckich.
- Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Leśne KOTYZKA w Starachowicach
- 6 Mazowiecką Brygadygadę Obrony Terytorialnej
- Izbę Partyzancką im. Generała Antoniego Hedy ,,Szarego" oraz Izbę Leśną w Klepaczach
- GRH im. 1 pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ