Szanowni Państwo,
w dniu dzisiejszym zostało wydane Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie czterech powiatów, w tym powiatu radomskiego.
Za obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskim pomorem świń (ASF), uznaje się teren w powiecie radomskim:
a) w gminie Iłża miejscowości: Seredzice, Seredzice-Zawodzie, Białka, Kolonia Seredzica, Błaziny Dolne, Błaziny Górne, Kotlarka, Piłatka, Starosiedlice, część miejscowości Stanisławów-Młyn położona na zachód od drogi łączącej miejscowości Krzyżanowice-Pomorzany, część miejscowości Gaworzyna położona na wschód od drogi łączącej miejscowości Krzyżanowice-Pomorzany,
Krzyżanowice, Chwałowice, Walentynów, Florencja, Jedlanka Stara, Alojzów, Kajetanów, Pieńki, Płudnica,
b) miasto Iłża,
c) w gminie Skaryszew miejscowości: Bujak, Zalesie, Modrzejowice, Podsuliszka, Antoniów, Wilczna, Chomentów-Szczygieł, część miejscowości Chomentów-Puszcz położona na południe od drogi wojewódzkiej nr 733,
d) w gminie Kowala miejscowość Grabina,
e) w gminie Wierzbica miejscowości: część miejscowości Pomorzany położona na północ od drogi łączącej miejscowości Polany-Gaworzyna, Pomorzany-Kolonia, Suliszka, Pogórki, Łączany, Zalesice, Zalesice-Kolonia, Wierzbica, Wierzbica-Kolonia, Polany-Kolonia, Polany.
W załączeniu do wiadomości możecie zapoznać się Państwo z Rozporządzeniem oraz informacjami z zakresu z zakresu przestrzegania zasad bioasekuracji dla hodowców oraz obszaru zagrożonego.
Jak zapobiegać afrykańskiemu pomorowi świń?
Ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta, w szczególności osobom, które w ostatnim czasie przebywały na terytorium krajów gdzie wystąpiła ASF lub brały udział w polowaniach na zwierzęta łowne.
- Zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
- Stosować w gospodarstwie procedury sanitarne -utrzymywać gospodarstwo w czystości, dbać o czystość sprzętu używanego w gospodarstwie, stosować odkażanie bieżące, używać osobnego obuwia, odzieży ochronnej oraz narzędzi do obsługi zwierząt.
- Nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia - bez świadectwa zdrowia lub wykazujących jakiekolwiek objawy osłabienia.
- Nie skarmiać zwierząt odpadkami żywności.
W Urzędzie Miejskim w Iłży powołany jest Zespół Zarządzania Kryzysowego, który na bieżąco monitoruje sytuację i współpracuje z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, Biurem Zarządzania Kryzysowego w Radomiu oraz Policją i Strażą Pożarną. Gmina wykonuje czynności zgodnie z procedurami.