Szanowni Państwo nieprawidłowo posegregowane odpady powodują zwiększone koszty ich zagospodarowania i uniemożliwiają efektywny odzysk surowców. Wielokrotnie popełniane błędy przez właścicieli nieruchomości skutkować będą wszczęciem postępowania w zakresie ustalenia nowej, wyższej stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Poniżej przypominamy najczęściej popełniane błędy w segregacji:
ŹLE: Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „Bio”
Tylko surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne.
Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe.
ŹLE: Odpady „Bio” wyrzucane w workach foliowych
Aby segregacja odpadów biodegradowalnych spełniała swoją funkcję, nie należy ich wyrzucać w workach foliowych, ale wprost do pojemnika. Woreczki stanowią zanieczyszczenie kompostu, który produkowany jest z naszych bioodpadów.
ŹLE: „Kartony” po mleku, sokach i napojach wrzucane do „papieru”
Opakowanie tzw. wielomateriałowe, oprócz celulozy, zawiera także warstwę aluminium i folii - dlatego powinno trafiać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli je tam wrzucimy, możemy być pewni, że wszystkie surowce z tego rodzaju opakowań zostaną odzyskane.
ŹLE: Żarówki, baterie, akumulatory, przeterminowane leki, sprzęt RTV, AGD wyrzucane jako „odpady zmieszane” lub „tworzywa sztuczne”
Wszystkie te odpady należy oddawać albo w miejscu specjalnie do tego przeznczonym w marketach, aptekach albo w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Odpady te należą do grupy odpadów niebezpiecznych, które zawierają liczne substancje szkodliwe i trujące dla człowieka i środowiska.
Poza błędami w klasyfikowaniu danego odpadu, popełniamy także inne błędy.
Pamiętajmy, że nie należy wystawiać przed posesję następujących odpadów:
- odpady wytworzone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, także działalności rolniczej,
- części samochodowych, np. zderzaki, fotele samochodowe.
Bardzo ważne jest aby nie mylić terminów odbioru odpadów poszczególnych frakcji odpadów. Pamiętajmy, aby wystawiać odpady zgodnie z terminami wskazanymi w harmonogramie odbioru odpadów.
Jeśli mamy wątpliwości, w jakim pojemniku umieścić dany odpad, możemy sprawdzić to w aplikacji Gmina Iłża „Gdzie wrzucić”, na drugiej stronie harmonogramu oraz w ulotce dostępnej na naszej stronie w zakładce „gospodarka odpadami”.