"4 marca roku pańskiego 1386 Władysław Jagiełło zostaje koronowany na króla Polski, rozpoczynając tym samym długie panowanie Jagiellonów na krakowskim tronie. Wkrótce po koronacji, wraz z małżonką Jadwigą, udaje się w drogę do Wilna by rozpocząć proces chrystianizacji Litwy. Parze królewskiej towarzyszy książę mazowiecki, Siemowit IV, który właśnie złożył hołd lenny nowemu królowi, do czego zobowiązał się w traktacie pokojowym zawartym z Jadwigą 12 grudnia 1385 r.
Orszak królewski zatrzymuje się na zamku biskupów krakowskich w Iłży, gdzie na cześć króla i królowej zostaje zorganizowany turniej rycerski, w którego szrankach staną znamienici rycerze nie tylko z Polski i Mazowsza, ale i z odległych krańców Europy. Modna wśród łacińskiego rycerstwa konwencja legend arturiańskich nie jest obca także na ziemiach polskich - uczestnicy wcielą się zatem w role Lancelota, Gawaina, Percivala, Galahada czy Tristana, a walczyć będą przed obliczem samego króla Artura.
W turnieju weźmie udział osiem drużyn, których zawodnicy będą rywalizować w łucznictwie, walce pieszej, konnych konkurencjach sprawnościowych i wreszcie w gonitwach na kopie.
Do Iłży ściągają tłumy - kolejna okazja zobaczenia pary królewskiej może się prędko nie trafić. Turniej to również doskonała sposobność do zarobku - rzemieślnicy czy artyści będą sprzedawać swe wyroby i usługi, a niejeden mieszek zmieni właściciela, nie zawsze legalnie…"
Konny Turniej Rycerski na zamku w Iłży
Archiwum