W środę, 16 czerwca nastąpiło podpisanie umowy z wykonawcą na „Konserwacje i odtworzenie części murów zamku górnego w Iłży w zakresie niezbędnym dla zachowania i ustabilizowania konstrukcji zabytku".
Przetarg wygrała firma Goplan-art Sławomir Huzarewicz z Warszawy, która za swoje prace dostanie ponad 3,6 miliona złotych. Przypomnijmy, że Iłża dostała na ten cel dofinansowanie w kwocie 550 tysięcy złotych od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz dotację w wysokości 350 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prace budowlane ruszą w najbliższych dniach i potrwają do końca października tego roku. Będą to największe prace rewitalizacyjne na łżeckim zamku, ich zakres obejmuje: roboty przygotowawcze i ziemne, konserwację murów i sklepień, wykonanie odwodnienia oraz nawierzchni dziedzińca i dawnych pomieszczeń. W ramach prac zostanie przebudowane wejście na basztę. Zamiast zewnętrznych krótkich betonowych schodów, zostaną wykonane nowe wejście prowadzące na wieżę od strony dziedzińca. Na dziedzińcu zamkowym pojawią się posadzki z kamienia polnego oraz podziemna instalacja odprowadzająca wody opadowe poza obręb murów.
Z kolei w dawnych komnatach zostaną położone posadzki ceramiczne. Powstaną także kraty zabezpieczające, tarasy widokowe oraz instalacje elektryczne. Projektowana konserwacja i prace odtworzeniowe ruin maja na celu poprawę stanu technicznego murów.
- Dzięki zaprojektowanym tarasom widokowym zwiedzający będą mogli podziwiać Iłżę oraz zamek w całej okazałości, natomiast dzięki instalacji elektrycznej będzie możliwe stworzenie systemu nagłośnienia. To da nam możliwość organizacji kina plenerowego czy kameralnych koncertów. Chcemy, by zamek stał się centrum życia kulturalnego. Ponadto jedna z komnat w piwnicach zostanie przystosowana do organizacji konferencji i szkoleń, z czego będzie chciało z pewnością skorzystać wiele firm i instytucji – mówi Przemysław Burek, burmistrz Iłży. - Te wszystkie prace otwierają nam drzwi do dalszych działań na zamku w Iłży.