W najbliższy piątek 18 września, rozpoczynają się prace drugiego etapu w zakresie poprawy ekosystemu pierwszej strefy zbiornika Iłżanki. Prace będzie wykonywała polska firma ACS Poland Sp. z o. o. Technologia, która zostanie zastosowana do oczyszczenia zbiornika jest polską, autorską technologią opracowaną w 2009 r. przez dra inż. Marcina Sitarka, który jest z wykształcenia ichtiologiem i byłym pracownikiem Instytutu Rybactwa Śródlądowego a także głównym technologiem w spółce ACS Poland Sp. z o. o.
W ubiegłym roku miał miejsce pierwszy testowy etap oczyszczania kąpieliska na zalewie, w tym odmulanie biologiczne. Wszystkie założenia zostały osiągnięte. Poniżej przedstawiamy pomiary tzw. zerowe w 5 punktach obszaru kąpieliska i jego strefy buforowej (czyli przed rozpoczęciem prac) i efekty osiągnięte po około 12 miesiącach od aplikacji:
Komisyjne pomiary miąższości osadu dennego z 9 lipca 2020 r. po około roku od pierwszej aplikacji w cm. :
Sierpień 2019 Lipiec 2020
Poziom mułu w cm poziom mułu w cm
PKT 1 31 18
PKT 2 141 0
PKT 3 118 3
PKT 4 152 104
PKT 5 170 124
Pomiary przezroczystości wody:
Przezroczystość zmierzono przy pomocy krążka Secchiego w tych samych punktach co osad denny.
Komisyjne pomiary przejrzystości wody po około roku od pierwszej aplikacji w cm. :
Sierpień 2019 Lipiec 2020
przejrzystość wody w cm przejrzystość wody w cm
PKT 1 30 60
PKT 2 23 50
PKT 3 32 68
PKT 4 34 65
PKT 5 38 80
Technologia ACS Poland jest w 100% biologiczna, nie są stosowane żadne środki chemiczne, syntetyczne ani ciężki sprzęt typu: koparki czy refulery. Technologia nie wymaga żadnego okresu karencji. Nie ma konieczności spuszczania wody ze zbiornika.
Jest to pierwszy tego typu na taką skalę, założony na kilka lat, projekt biotechnologiczny na południowym Mazowszu.
W tej technologii zostało już skutecznie wyczyszczonych ponad 300 zbiorników wszystkich typów w całej Polsce od 2009 r. Firma ACS Poland Sp. z o. o. działa prawie wyłącznie z Jednostkami Samorządu Terytorialnego. ACS Poland aktywnie współpracuje z naukowcami z polskich uczelni, w tym z Politechniką Rzeszowską, Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa, Uniwersytetem Rolniczym z Krakowa, SGGW z Warszawy.
Główne atuty technologii:
- Jedyna technologia dzięki, której można bezinwazyjnie oczyszczać i odmulać wybrane obszary zbiorników wodnych, np. same kąpieliska.
- W naturalny, biologiczny sposób jest blokowany rozwój bakterii kałowych (Escherichia coli i Enterococcus) na kąpieliskach. Dzięki temu kąpieliska nie są zamykane przez SANEPID.
- Dzięki tej technologii można skutecznie, w sposób biologiczny, odmulać zbiorniki wodne – usunięcie organicznego osadu dennego od 30% do 50% rocznie bez spuszczania wody i bez użycia sprzętu mechanicznego. Jest to nawet KILKUNASTOKROTNIE tańsze od metod mechanicznych.
- Całkowicie likwiduje odory gnilne występujące w zbiornikach wodnych (maksymalnie 2-3 dni od zakończenia prac aplikacyjnych).
- Przywraca w naturalny sposób równowagę biologiczną w zbiornikach wodnych.
- Najtańsza technologia na rynku – bo wykorzystuje wyłącznie polskie rozwiązania i polską myśl naukową, bez konieczności wspierania się drogimi licencjami technologii zagranicznych.
- Zbiorniki są cały czas dostępne dla użytkowników (min. dla wędkarzy) pomimo prac bioremediacyjnych – nie ma żadnego okresu karencji.
Jakie prace będą wykonywane w najbliższy piątek i sobotę:
- Pomiary przejrzystości wody i miąższości osadów dennych.
- Prace aplikacyjne preparatów biologicznych do zbiornika.
- Zbiornik będzie cały czas dostępny rekreacyjnie dla użytkowników pomimo prac bioremediacyjnych – nie ma żadnego okresu karencji.
- Możliwość „degustacji” preparatów używanych do bioremediacji zbiornika – wszystkie preparaty są tak bezpieczne, że można się ich spokojnie napić.