W dniach 8-12 czerwca 2021 r. odbędzie się w Iłży międzynarodowa konferencja geologiczna „Jurassica XV” połączona ze spotkaniem Beriaskiej Grupy Roboczej, Subkomisji Stratygrafii Kredy, Międzynarodowej Komisji Stratygrafii. Spotkania naukowe geologów zajmujących się systemem jurajskim są organizowane w Polsce i krajach ościennych cyklicznie od 2000 r. najpierw przez Polską, a następnie Polsko-Słowacką Grupę Roboczą Systemu Jurajskiego. W konferencjach „Jurassica” bierze obecnie udział wielu wiodących geologów, paleontologów, stratygrafów, geochemików, paleomagnetyków i tektoników z całej Europy oraz innych krajów.
W trakcie konferencji przedstawione zostaną referaty naukowe i postery, poświęcone badaniom skał jurajskich, występujących na obszarze Polski i poza nią, jak również bardziej ogólne kwestie datowań i wyznaczania granic jednostek geologicznych, które mają duże znaczenie międzynarodowe. Udział w konferencji badaczy zajmujących się najniższym piętrem systemu kredowego tj. „beriasem” jest istotny dla precyzyjnego zdefiniowania granicy jury i kredy. Zorganizowana w oparciu o podobny schemat konferencja „Jurassica XIV”, która odbyła się w roku 2019 w Bratysławie na Słowacji, przyniosła wiele nowych i szeroko komentowanych ustaleń i wyników.
Konferencja „Jurassica XV” będzie poświęcona, w znacznej mierze, płytkowodnym, morskim osadom górnojurajskim występującym na płn.-wsch. obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich m. in. w rejonie Iłży. Osady te są niezwykle ciekawe z naukowego punktu widzenia, w związku ze zmiennymi warunkami środowiska, w którym powstały, zmiennym składem mineralnym, a także obecnością rzadkich skamieniałości. Należy nadmienić, iż w przeszłości znajdowano w nich dobrze zachowaną florę kopalną (Wólka Bałtowska) przyniesioną z sąsiadujących lądów, czy też pozostałości szkieletów kręgowców (Błaziny, Krzyżanowice). Prowadzone rekonesansowo, w roku ubiegłym, wykopaliska ujawniły występowanie unikalnego materiału kostnego gadów morskich w ostatnim z wymienionych stanowisk, co wskazuje na jego duży potencjał badawczy. Utwory te mogą stać się mekką dla paleontologów oraz znanym w kraju i zagranicą punktem wycieczek geoturystycznych.
Konferencja „Jurassica XV” oprócz prezentacji doniesień naukowych będzie obejmowała również wycieczki terenowe. W ich trakcie przedstawione zostaną najbardziej znane skały jurajskie z rejonu Iłży odsłonięte w kamieniołomach, naturalnych wychodniach, specjalnie przygotowanych wykopach, a także przekopach budowanej obecnie obwodnicy miasta. Pod koniec konferencji planowane jest ponadto zwiedzanie miasta Iłża oraz wycieczka do znanego stanowiska geologicznego w kamieniołomie Owadów-Brzezinki koło Sławna (rejon Opoczna), skąd opisane zostały niezwykle interesujące znaleziska paleontologiczne, m.in. skrzypłoczy, gadów morskich i ryb. Efektem konferencji, oprócz publikacji naukowych w specjalnie wydawnictwie, będzie popularyzacji atrakcji geologicznych regionu i środkowej Polski. Zgodnie z przyjętymi zasadami zarówno prezentacje przedstawione w trakcie konferencji jak związane z nią wydawnictwa będą w języku angielskim, który stał się obecnie powszechnym językiem nauki.