Atrakcje turystyczne

Piec garncarski

Dzieje iłżeckiego garncarstwa były przez stulecia ściśle związane z historia samego miasta, kwitło wraz z nim i razem z nim podupadało. Lata największej świetności to koniec XV stulecia i pierwsza połowa następnego wieku. Cenione wyroby iłżeckich garncarzy znajdowały nabywców w wielu miastach Polski. Literatura historyczna zachowała nawet wzmianki o wywozie tych naczyń do Szwecji. Załamanie rzemiosła nastąpiło wraz z latami "potopu szwedzkiego". W 1668 roku w Iłży działało już tylko siedmiu garncarzy, którzy produkowali na potrzeby rynku lokalnego. Wiek XVIII i XIX to czas powolnej odbudowy wzmiankowanego rzemiosła, jakkolwiek dawnej świetności już nie odzyskało, nie sprzyjała temu zarówno manufakturowa produkcja naczyń w samej Iłży (fajansiarnia Sunderlanda), jak i konkurencja ze strony trwalszych naczyń blaszanych i żeliwnych. Po drugiej wojnie światowej Iłżeccy garncarze zajmowali się głównie wyrobem ceramiki "cepeliowskiej", która cieszyła się dużym uznaniem nabywców, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Wystawę wspomnianego rękodzieła oglądać można w iłżeckim muzeum. Obecnie prowadzone są działania mające na celu odbudowanie Iłżeckich tradycji garncarskich. Miejscowy Dom Kultury prowadzi zajęcia z garncarstwa, w których udział mogą brać również turyści odwiedzający nasze miasto.

Inne obiekty
Dom SunderlandaKościół NMPGospodarstwo agroturystyczne Perełka w BiałceKościół farnyMuzeum Regionalne w IłżyArboretum – ogród botaniczny w Marculach
Popularne artykuły
Strażacy otrzymali nowy sprzęt!105 urodziny Pani Marianny!Nowa targowica z Iłży

 Kamera - Rynek

... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.