Tradycje i zwyczaje andrzejkowe w iłżeckiej bibliotece
Tradycje i zwyczaje andrzejkowe w iłżeckiej biblioteceTradycje i zwyczaje andrzejkowe w iłżeckiej biblioteceTradycje i zwyczaje andrzejkowe w iłżeckiej biblioteceTradycje i zwyczaje andrzejkowe w iłżeckiej biblioteceTradycje i zwyczaje andrzejkowe w iłżeckiej biblioteceTradycje i zwyczaje andrzejkowe w iłżeckiej bibliotece

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, który to działa organizując zarówno spotkania dla dorosłych jak i dla dzieci -  w przeddzień św. Andrzeja zostało zorganizowane spotkanie pt.: „Wieczór tradycji i wróżb andrzejkowych". Bibliotekarki przygotowały spotkanie tak by dzieci poznały zarówno dawne obyczaje, zaś dorośli trochę powspominali. Panie o andrzejkowych wróżbach, przeczytały fragmenty z książek: Zenona Gierały - „Cztery pory roku", Wojciecha Śliwerskiego - „ Andrzejki - Wróżby" ,  „Tradycje polskie", oraz opowiadanie Patrycji Zarawskiej „Wieczór wróżb". Po przeczytaniu przygotowanej literatury Paniom- uczestniczkom DDK, powróciły wspomnienia jak to dawniej było. Była nawet recytacja wierszy. Wszystkie dzieciaki z uwagą i ciekawością wysłuchały również i tych wspomnień.

Każdy też chciał skorzystać ze wszystkich przygotowanych wróżb. Wróżono ze szpilek, z kostki do gry, z kubeczków z losami, z mocy kolorów oraz ze słodkich pierniczków z wróżbą. Oprócz tradycyjnego przekłuwania serca, które zdradziło imię ukochanej/ukochanego, można było również poznać cechy swojego charakteru (magiczne cyferki na kostce) oraz dowiedzieć się, kto kim zostanie w przyszłości. Słodkości przygotowane przez bibliotekarki dopełniły ten wieczór, a wszystkim dostarczyły miłej atmosfery.

 

Polecamy
Popularne artykuły
Jarmark Bożonarodzeniowy i Miejsko-Gminna WigiliaZaadoptuj psaWystawa na iłżeckim rynku!

 Kamera - Rynek

... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.