Archiwum Akt Nowych zwraca pamiątki po żołnierzach
Archiwum Akt Nowych zwraca pamiątki po żołnierzachArchiwum Akt Nowych zwraca pamiątki po żołnierzachArchiwum Akt Nowych zwraca pamiątki po żołnierzachArchiwum Akt Nowych zwraca pamiątki po żołnierzachArchiwum Akt Nowych zwraca pamiątki po żołnierzachArchiwum Akt Nowych zwraca pamiątki po żołnierzach

NARWIK 1940

BITWA O ANGLIĘ 1940-1941

TOBRUK 1941

MONTE CASSINO 1944

FALLAISE-CHAMBOIS 1944

ARNHEM 1944

To tylko niektóre z pól bitewnych, gdzie ginęli polscy żołnierze podczas II wojny światowej, pozostawiając po sobie przedmioty znajdujące się obecnie jako depozyty w archiwach.

Centralne Archiwum Wojskowe oraz Archiwum Akt Nowych dysponuje 4284 depozytami, będącymi zbiorem dokumentów, odznaczeń ( w tym Virtuti Militari, Krzyża Walecznych, Krzyża Pamiątkowego Monte Cassino ), fotografii, biżuterii, pamiętników i wielu innych przedmiotów pozostawionych przez żołnierzy, którzy zmarli, zginęli lub popełnili samobójstwo ( bo i takie przypadki miały miejsce) na obczyźnie.

Należeli oni głównie do najbardziej chlubnych jednostek marynarki ( krążownik DRAGON, okręty podwodne SĘP, SOKÓŁ, DZIK, niszczyciele PIORUN, GARLAND, GROM) ; lotnictwa ( dywizjony 302, 303, 315, 316) ; 2 Korpusu Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Andersa; 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. S. Sosabowskiego, 1 Dywizji Pancernej generała S. Maczka.

Zbiory trafiły do Polski w dwu turach w 2002 i w 2003 roku w wyniku prac powołanej w latach 90-tych XX wieku wspólnej komisji Ministerstwa Obrony Narodowej i Archiwów Państwowych, która dążyła do tego, by depozyty wróciły do kraju ojczystego żołnierzy. Zwłaszcza przekazanie w 2003 roku miało szczególny, symboliczny charakter, ponieważ odbywało się na pokładzie żaglowca Iskra w otoczeniu harcerzy warszawskich, a osobą oficjalnie przekazującą pamiątki do polskich zbiorów państwowych był książę Kentu. Od początku działania komisji intencją obu stron było oddanie depozytów rodzinom. W czasie wojny i po jej zakończeniu ze wzg. na sytuację polityczną nie było to możliwe. Krewni często nie wiedzieli, że takie depozyty istnieją, albo nie mogli przekroczyć granicy. Niejednokrotnie bali się, że materiały mogą zostać użyte przeciwko rodzinie. Dlatego pamiątki po żołnierzach pozostały pod opieką brytyjskiego Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Skarbu prowadzącego sprawy spadkowe, w większości wypadków rzadko zakończone powodzeniem. Stąd pamiątki pozostawały w Wielkiej Brytanii. Teraz depozyty czekają na spadkobierców.

Gdzie szukać?

Strona internetowa  Archiwum Akt Nowych podaje pełną listę 4284 nazwisk żołnierzy. Jeśli to ustalono, także datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, miejsce depozytu.

www.aan.gov.pl/depozyty/

Wśród ponad czterech tysięcy nazwisk znajdują się żołnierze urodzeni w Radomiu:

KOHANTEK JAN,

PROKOP TADEUSZ,

ZALCBERG RYSZARD;

urodzeni w okolicach Radomia :

BRZEŹNIAK ADAM ( wieś Ziomaki w gminie Szydłowiec),

ŚWIERCZYŃSKI STANISŁAW (Jedlanka k. Radomia),

CICHOWSKI WŁADYSŁAW HENRYK (Wawrzyszew k. Przysuchy),

SŁOMKA WŁADYSŁAW (Nowy Gruszczyn k. Kozienic),

BRZEŹNIAK JÓZEF (Szydłowiec),

JAKUBOWSKI TADEUSZ (Szydłowiec),

SAWICKI JÓZEF (Sienno),

GAWROŃSKI ZYGMUNT (Sienno).

 

Wiele nazwisk z listy nie posiada dokładnych danych. O istnieniu żołnierza walczącego w armii na terenie Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii może wiedzieć potomek np. z przekazów rodzinnych. Należy sprawdzić i w przypadku zbieżności danych dociekać dalszych faktów.

Kontakt dla rodzin:

e-mail: depozyty@aan.gov.pl

tel.: (22) 589-31-23

Archiwum Akt Nowych w Warszawie,

Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego

https://www.youtube.com/watch?v=dYCRjW7wTA8

 

Fotografie i opracowanie:

Małgorzata Smagieł-Occhipinti

 

Polecamy
Popularne artykuły
Strażacy otrzymali nowy sprzęt!105 urodziny Pani Marianny!Nowa targowica z Iłży

 Kamera - Rynek

... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.