Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 lat
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 lat

W piątek, 29 września, biblioteka w Iłży świętowała jubileusz 70-lecia istnienia. Na początku imprezy Teresa Niewczas, dyrektor placówki, przedstawiła jej historię. Biblioteka powstała 1 września 1947 roku na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami. Jej oficjalne otwarcie odbyło się 21 grudnia 1947 roku.

- Swoją działalność biblioteka rozpoczęła od 100 woluminów książek w jednym małym pokoiku przy ulicy Wójtowskiej - przypomina dyrektorka.

Od 1990 roku dyrektorką placówki jest długoletnia bibliotekarka - Teresa Niewczas. - Nieustannie zabiegamy o wzbogacanie księgozbioru poprzez zakup, nieodpłatne przekazanie książek od różnych wydawnictw oraz organizując kiermasze „Taniej książki" Współpraca z samorządem od początku układa się pomyślnie. Opieka merytoryczna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu prowadzona jest bardzo dobrze dyrektorzy i instruktorzy służą radą i pomocą w wielu przypadkach - dodaje dyrektorka. Placówka oprócz dotacji podmiotowej od samorządu, stara się zdobywać środki pozabudżetowe od różnego rodzaju instytucji, Stowarzyszeń, Fundacji. Dzięki przychylności i bardzo dobrej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu oraz przychylności naszego księdza proboszcza Stanisława Stysia wszystkie zbiory biblioteki przykościelnej zostały zdigitalizowane i udostępnione w zbiorach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, które przeglądać można nie wychodząc z domu czyli przez Internet. Od 2015 roku cała sieć iłżeckich bibliotek została skomputeryzowana wszystkie placówki pracują w systemie on- line - wyjaśnia dyrektorka.

Pozyskany w roku 2016 grant w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Bibliotek" oraz wsparcie lokalnego samorządu pozwoliło w roku ubiegłym wbudować windę oraz dostosować pochylnię dla osób niepełnosprawnych dzięki czemu placówka pokonała bariery architektoniczne. Oprócz podstawowej typowo bibliotecznej działalności placówka organizuje wiele konkursów, spotkań autorskich, spektakli teatralnych, lekcji bibliotecznych dla najmłodszych oraz młodzieży, a dla dorosłych warsztaty manualne, komputerowe a od tego roku uruchomiony został Dyskusyjny Klub Książki.

- Organizacja tych spotkań nie byłaby możliwa gdyby nie bardzo dobra współpraca ze środowiskiem a przede wszystkim z instytucjami kultury Muzeum Regionalnym, Domem Kultury, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz ze stowarzyszeniami Towarzystwem Ochrony i Promocji Zawodów Ginących a także Iłżeckim Towarzystwem Naukowo - Historycznym. Dzięki tej współpracy udaje się organizować imprezy plenerowe takie jak Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej, Noc Świętojańską, a od tego roku Narodowe Czytanie czy też Akademia Pana Jana. Systematyczna i owocna jest współpraca z przedszkolami zarówno z Samorządowym Przedszkolem jaki z Niepublicznym Przedszkolem Bajkowy Dworek - dziękowała w przemówieniu Teresa Niewczas.

Podziękowaniom nie było końca. - Nie sposób wymienić wszystkich którzy w jakiś sposób pomogli nam w działalności placówki powtarzam po raz kolejny serdecznie dziękuję - mówiła dyrektorka.

Na koniec zebrani goście skosztowali specjalnie przygotowanego na tę okazję tortu w kształcie książki oraz wysłuchali koncertu Elżbiety Dębskiej. Publiczność była zachwycona.

Elżbieta Dębska to aktorka, kompozytorka a przede wszystkim wyjątkowa polska piosenkarka. Ukończyła Szkołę Muzyczną II st. oraz Akademię Teatralną we Wrocławiu. Podczas studiów pracowała we Wrocławskiej Operze, z którą odbyła tournée po Włoszech śpiewając opery Verdiego. Będąc aktorką grała w wielu filmach, a także współtworzyła do nich muzykę. Współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak: Jan Jakub Kolski, Janusz Kondratiuk, Krzysztof Zanussi. Występowała również w warszawskich teatrach. Jednak swoje miejsce odnalazła dopiero w muzyce. Gra koncerty, w których najważniejszym elementem stał się kontakt z publicznością.

 

Polecamy
... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.