Udane Święto Plonów

Przepiękna pogoda dopisała podczas tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Chwałowicach w gminie Iłża. Impreza odbyła się w niedzielę, 10 września na placu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach. Tam od rana przybywali goście z całego powiatu i nie tylko. Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli Starosta Radomski, Mirosław Ślifirczyk oraz burmistrz Iłży Andrzej Moskwa.

Zanim rozpoczęły się dożynki, ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego Opactwa Cystersów odprawił polową mszę dziękczynną za tegoroczne zbiory, poświęcił także dożynkowe wieńce. Po mszy zespół „Kontrast" wykonał poloneza po czym starosta i burmistrz przywitali przybyłych gości wśród których znaleźli się m.in. :posłowie na sejm Władysłaa Kosiniak - Kamysz oraz Mirosław Maliszewski, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak oraz samorządowcy ziemi radomskiej. Nie obyło się bez podziękowań dla rolników za tegoroczne zbiory. Barwny korowód wieńcowy poprowadzili w asyście Włodzimierza Bojarskiego, starostowie dożynek: Elżbieta Jabłońska z Pakosławia i Marek Pastuszka z Jedlanki. Przekazali dorodne bochny chleba gospodarzom z przesłaniem, by Ci dzielili go mądrze i sprawiedliwie. Zgodnie ze staropolską tradycją, starosta, burmistrz, przewodnicząca rady powiatu Teresa Bartosiewicz oraz przewodniczący rady miasta Józef Skrobisz podzieli się chlebem z uczestnikami rolniczego święta.

Później nastąpiła jakże ważna prezentacja i obśpiewywanie wieńców, których było 14. Wieńce, jak podkreśliła przewodnicząca komisji wieńcowej Teresa Bartosiewicz, zostały wykonane zgodnie z zasadami, które obowiązywały na staropolskiej wsi. Komisja miała trudne zadanie, by wytypować te najpiękniejsze. Najciekawszy wieniec wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Seredzic. Drugie miejsce zajął wieniec z gminy Wolanów, a trzecie Koła Gospodyń Wiejskich z Łączan. Reprezentacje wszystkich miejscowości otrzymały nagrody od starosty i wójta. Przez cały czas trwania imprezy można było odwiedzać stoiska kół gospodyń wiejskich, na których  można było smakować przepyszne tradycyjne ludowe potrawy. Stoiska otrzymały m.in. upominki ufundowane przez Zakład Mleczarski Figand.

Podczas dożynek minister rolnictwa i rozwoju wsi przyznał medale „Zasłużony dla Rolnictwa" dla Stanisławy Szewczyk i Pawła Pomorskiego. Natomiast kapituła medalu „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego" podjęła uchwałę o uhonorowaniu czterech osób: Jana Czarneckiego, Jana Orczykowskiego, Rocha  Sulimy oraz Janusza Szmita, który otrzymał również medal „Zasłużony dla Miasta i Gminy Iłża".

Po wręczeniu odznaczeń do rolników zwrócił się starosta Mirosław Ślifirczyk, który w swoim wystąpieniu skoncentrował się na sytuacji, symptomach rozwoju i potrzebach radomskiego rolnictwa podkreślając, jak wiele zależy od samych rolników, ale także od polityki państwa. Akcentował też inspirującą rolę samorządów i instytucji rolniczych dla rozwoju wsi i pozyskiwania funduszy zewnętrznych na inwestycje.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy związane tematycznie z życiem dawnej wsi. Jednym z nich było robienie masła w masielnicy, w którym wystartowali wicestarosta Leszek Margas, zastępca burmistrza Marek Łuszczek oraz Bożena Pszczoła z Gozdu. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i zrobili doskonale smakujące masło, jednak to wicestarosta powiatu radomskiego jako pierwszy wykonał swoje zadanie. Liczną widownię zgromadziło również ciecie piłą drewna oraz młócenie zboża cepem . Tu bezkonkurencyjni byli: Mirosław Kosno i Marek Janiec - para reprezentująca  gminę Jedlińsk i gminę Iłża, Mieczysław Mucha i Kazimierz Grosiak z gminy Gózd oraz para Stanisław Kaczmarczyk i Jan Kosno reprezentujący Iłżę. Oczy cieszyły między innymi stoiska, oprócz wspomnianego KRUS-u,  Powiatowego Zespołu Doradczego Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Mazowieckiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zakładów Mleczarskich Figand. Wyjątkowo okazale prezentowały się wystawy lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, na których można było skosztować tradycyjnych potraw.

Goście dożynek mieli również możliwość uczestniczenia w konkursie KRUS. A niezwykle przydatnym okazały się pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu strażaków z jednostek OSP.

Nie zabrakło także akcentów muzycznych. Na scenie pojawiły się zespoły: Królewskie Źródła z gminy Pionki, Wolanianki z gminy Wolanów, Zespół Kontrast z Miasta Pionki, Niezapominajka z Maliszowa - gmina Kowala, , Folk Piaseczno z Jedlińska, Zespół Ludowy „Wrzosowianki" ze Wrzosu - gmina Przytyk, KGW z Łączan - gmina Wierzbica, zespół Skaryszewiacy z gminy Skaryszew oraz Kapela Iłżecka, Dolnojasieńczanki i Chwałowianki, te zespoły reprezentowały gospodarzy.

Później była zabawa prawie do północy. Gości rozgrzewali artyści Zespołu Tańca Ludowego UMCS z Lublina, kabaret Młodych Panów oraz zespoły PlayBoys i Piękni i Młodzi.

 

Polecamy
... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.