Będą kolejne prace na zamku w Iłży

Wkrótce rozpoczną się kolejne prace na zamku. Właśnie został ogłoszony przetarg na konserwację adaptację ruin zamku górnego w Iłży.
Zakres robót obejmuje przeprowadzenie prac konserwacyjno - adaptacyjnych w północnej oraz zachodniej części zamku górnego. Oprócz zabezpieczenia istniejących ostańców zaplanowano również zagospodarowanie przestrzeni na cele turystyczne. Powstaną m.in. tarasy widokowe, kilka pomieszczeń będzie można zagospodarować na cele np. wystawiennicze, dla odwiedzających zostanie udostępniona piwnica.
To już kolejny etap renowacji zamku. W 2009 roku grupa archeologów przeprowadziła badania południowej części zamku górnego, podczas których zostały odsłonięte cztery pomieszczenia. Zespół architektów opracował wtedy koncepcje zagospodarowania wzgórza oraz projekt na konserwację i adaptację odsłoniętych pomieszczeń. Te prace zostały wykonane w latach 2012-2014. Udało się wzmocnić i nadmurować ostańce średniowiecznych murów, pomieszczenia zostały zadaszone, a wewnątrz ułożono posadzki z materiałów zbieżnych z oryginałem.
Obecnie w zagospodarowanych pomieszczeniach znajduje się wystawa poświęcona dziejom zamku, a dla turystów ostatnio została odsłonięta studnia zamkowa. W wieży już działa sklepik z pamiątkami.
Otwarcie ofert na konserwację adaptację ruin zamku górnego w Iłży odbędzie się 29 maja. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prace zostaną zakończone w 2018 roku.

Polecamy
Popularne artykuły
Żłobek już w przyszłym roku.Konkurs plastyczny - Rok Zamku IłżeckiegoMazowszanie w akcji, zapraszamy do obejrzenia pełnej wersji filmu.

 Kamera - Rynek

 

... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.