Bogurodzica – Królowa – Matka. Różne twarze Marii.

Szanowni Państwo!

Muzeum Regionalne w Iłży zaprasza na wystawę pt.:

Bogurodzica - Królowa - Matka. Różne twarze Marii.

Wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Iłży we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 28 kwietnia 2017 o godz.16.00 w Muzeum Regionalnym w Iłży.

Wystawa ukazuje postać Matki Boskiej w polskiej kulturze ludowej poprzez prezentację mnogości wizerunków postaci, kalendarz świąt maryjnych, ludowe legendy związane z postacią Maryi oraz ,,maryjny zielnik".

Postać Matki Boskiej zajmuje szczególne miejsce w ludowej religijności ale także obrzędowości i wielu sferach codziennego życia mieszkańców wsi i małych miasteczek. Próba oswojenia postaci Maryi jako szczególnie bliskiej ludziom, matki, będącej pośredniczką między człowiekiem a Bogiem zaowocowała niezwykłym bogactwem i różnorodnością wyobrażeń i przedstawień tej świętej osoby.

Rok 2017 ogłoszony został w kościele katolickim Rokiem Maryjnym. Jest to trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz 140 rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Jest to też również stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Wystawa wpisuje się w kalendarz obchodów rocznicowych.

Maryja, Matka Boska, Matka Najświętsza, Wspomożycielka, Bogurodzica, Najświętsza Panienka... to tylko niektóre z niezliczonych określeń, którymi nazywa się jedną osobę - matkę Jezusa Chrystusa. Wielość tych określeń przenosi się także na mnogość Jej wizerunków, które powstają w wyobraźni twórców, ponieważ nie jest znana autentyczna twarz Maryi. Postać Matki Boskiej zajmuje szczególne miejsce w ludowej religijności i obrzędowości narodu polskiego. Próba oswojenia postaci Maryi jako szczególnie bliskiej ludziom matki, będącej pośredniczką między człowiekiem a Bogiem zaowocowała niezwykłym bogactwem i różnorodnością przedstawień tej samej postaci. Postrzeganie Marii w kategoriach ludzkich, przywoływanie historii jej życia, apokryfów i legend sprawia, że patronuje Ona wielu zwyczajom i obrzędom. W liturgii, Maryi przypisane są miesiące maj i październik, a według tradycji ludowej także dni tygodnia. Środa i sobota, kiedy to Matka Boska robiła domowe porządki, są uznawane za najlepsze dni na rozpoczynanie ważnych spraw. Wystawa ma na celu przybliżenie fenomenu kultu maryjnego w polskiej kulturze ludowej poprzez ukazanie mnogości wizerunków Matki Boskiej oraz uporządkowanie kalendarza świąt maryjnych, zaprezentowanie ludowych legend związanych z postacią Maryi oraz maryjnego zielnika.

 

Polecamy
Popularne artykuły
Żłobek już w przyszłym roku.Konkurs plastyczny - Rok Zamku IłżeckiegoMazowszanie w akcji, zapraszamy do obejrzenia pełnej wersji filmu.

 Kamera - Rynek

 

... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.