XIII ogólnopolski tydzień czytania dzieciom w Iłży
XIII ogólnopolski tydzień czytania dzieciom w IłżyXIII ogólnopolski tydzień czytania dzieciom w IłżyXIII ogólnopolski tydzień czytania dzieciom w IłżyXIII ogólnopolski tydzień czytania dzieciom w Iłży

Spotkanie z pisarzem, spektakl kukiełkowy teatru lalek „Bajka” dla najmłodszych, pasowanie na czytelnika, to niektóre z atrakcji trwającego XIII Ogólnopolskiego Tygodnia czytania dzieciom, jakie ma do zaproponowania iłżecka biblioteka. W tym roku Tydzień Czytania przebiega pod hasłem -Czytanie mądra rzecz! . W całym kraju różne instytucje, ale przede wszystkim biblioteki oferują i organizują spotkania z czytaniem, spotkania autorskie, parady postaci bajkowych i różnego rodzaju animacje z książką i czytaniem dla dzieci i młodzieży – tak aby zaakcentować jak ważne jest czytanie dla rozwoju emocjonalnego i inteligencji dziecka. Inicjatorem dni czytania , które corocznie odbywają się w pierwszym tygodniu czerwca jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Dodać należy, że w tym roku oprócz hasła przewodniego – Czytanie mądra rzecz!, Fundacja propaguje i zachęca do rodzinnego czytania i przyłączenia się do Klubu Czytających Rodzin, do którego można zadeklarować wstąpienie poprzez stronę www.rodzinneczytanie.pl
W iłżeckiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą, pisarzem książek proekologicznych i nie tylko. Pan Paweł z zawodu malarz i absolwent pedagogiki artystycznej jest też ilustratorem swoich książek. Swoje rysunki zamieszcza w gazetach i tygodnikach ogólnopolskich. Jest również rysownikiem w gazecie dla dzieci „Angorka”, insercie do wydawanej „Angory”. W 2007 roku jego książka pt.: „Co w trawie piszczy”, została wyróżniona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodych czytelników, że przygody sympatycznych detektywów Maurycego i Ogryzka oraz leśniczego Piątka z Doliny Bagiennej Trawy, spowodowały że Pan Paweł dopisał dalsze przygody zatytułowane „O czym szumi las” ,i „Na tropie sześcioptaka”. Książki te, zostały wydane również w formie audiobooków, gdzie lektorem czytającym jest Jarosław Boberek. Pisarz zapoznał dzieci ze swoimi bohaterami czytając fragmenty książek i rysując ich na flip charcie. Dzieci – uczniowie klas 4 z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży, zasypały autora mnóstwem pytań dotyczących warsztatu pisarskiego oraz bohaterów książkowych. Spotkanie zakończyło się kiermaszem książek autora. Na zakupionych książkach pisarz wykonywał „wryski – ilustrowane dedykacje”, które zachwyciły wszystkich. W kronice biblioteki również zostawił pieką „wryskę”.
W Oddziale dla Dzieci przez cały tydzień dzieci mogą posłuchać czytanych im książek, wziąć udział w loteryjce literackiej czy zmierzyć się z odgadnięciem zagadki literackiej, pokolorowaniem malowanki z ulubionym bohaterem literackim. Są również rozdawane materiały fundacyjne Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom: zakładki, naklejki, zawieszki na drzwi, foldery dla rodziców z wykazem zalecanej literatury do czytania dzieciom. Trwają również dwa konkursy plastyczno-literackie. Konkurs pt.: „Z Koziołkiem Matołkiem wyruszamy w świat” to próba zachęcenia sześciolatków i uczniów klas „0” do samodzielnego, bądź z pomocą rodziców przeczytania dowolnej przygody Koziołka Matołka i zilustrowania jej dowolną techniką. Kolejny konkurs, jaki proponuje iłżecka biblioteka to poznanie przygód Franklina. Konkurs to oferta dla tych dzieciaków – które jeszcze nie znają sympatycznego żółwika, jak również dla „dojrzałych już” fanów Franklina. Czytelnicy opowiadań o Franklinie / dzieci z klas I- III /, mają za zadanie przedstawić jedną z przygód Franklina w dowolnej technice plastycznej. Oba konkursy mają zasięg gminny. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas Iłżeckich Dni Kultury 13 czerwca, w amfiteatrze MGOSiR- Iłża.
Pierwszaki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży w dniu 4 czerwca gościły w bibliotece na spektaklu teatralnym Teatru Lalek „Bajka” z Przysietnicy koło Starego Sącza. Dzieci obejrzały przedstawienie „Kocmołuszek” , opracowanego na podstawie tekstów M. Kumor i Igora Sikiryckiego. Akcja przedstawienia rozgrywała się w bajkowej scenerii Księcia Brudasa, którym zawładnęły Czarodziej Brud, Anemia, Próchnica i Mikroby. Żywiołowa gra kukułek, piękne dekoracje, scenografia i znakomite teksty z morałem oplecione dynamicznym podkładem muzycznym, sprawiły że profilaktyczna bajka podobała się wszystkim. Dzieci nie mogły wyjść z zachwytu i chciały bisy.
W trakcie tygodnia czytania odbędą się również pasowania 6 – latków na czytelników Oddziału dla Dzieci iłżeckiej biblioteki, tak by od września kiedy to pójdą do szkoły mogły korzystać zarówno z biblioteki szkolnej jak i biblioteki publicznej. Dzieci otrzymają pamiątkowe dyplomy, zakładki i słodkie „co nieco” . Dzięki uprzejmości Tadeusza Michałka dyrektora Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Iłży, przy poradni dzieci zdrowych i chorych oraz przy gabinetach stomatologicznych utworzono kącki dla dzieci z malowankami, mini-książeczkami, zakładkami i materiałami informacyjnymi dla rodziców. Materiały informacyjne na temat korzyści wynikających z czytania dzieciom, oraz plakaty tygodnia czytania, trafiły również do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iłży, z którą iłżecka biblioteka współpracuje od pierwszego Ogólnopolskiego Tygodnia czytania dzieciom. Poprzez wyjście do innych instytucji użyteczności publicznej chcemy dotrzeć do dzieci i rodziców, którzy jeszcze nie są naszymi czytelnikami i nie korzystają z usług bibliotecznych. Liczymy że tegoroczny XIII Ogólnopolski Tydzień czytania dzieciom- zostawi wspaniałe wspomnienia i mnóstwo miłych wrażeń.

Polecamy
Pobiegnij w Półmaratonie i pomóż Agacie - uczennicy iłżeckiego gimnazjum.
Popularne artykuły
Od poniedziałku kibicujemy w Anatolu !. VI Iłżecki Półmaraton Charytatywny 16 września !Konkurs fotograficzny „Portret Zamku”.
... loading
Aby wpisać się na naszą listę mailingową proszę podać swój adres e-mail. Jeśli chcesz się wypisać wpisz ponownie swój adres.